Pracownia Izolacji Kwasów Nukleinowych
Pracownia umożliwia izolację materiału genetycznego w badanych próbkach w warunkach zapewniających biobezpieczeństwo personelu. W skład wyposażenia pracowni wchodzą:
– 2 komory laminarne,
– homogenizator do tkanek TissueLyser II,
– wirówka laboratoryjna Eppendorf 5430R z rotorem do płytek wielodołkowych,
– termobloki z opcją wytrząsania firmy Eppendorf,
– Spektrofotometr NanoDrop 2000,
– 2 zestawy pipet półautomatycznych o zmiennej objętości (oddzielnie do izolacji DNA i RNA),
– ponadto wytrząsarki, chłodziarka, zamrażarka oraz ultrazamrażarka.
Oferta laboratorium
Pracownie wykorzystywane są przede wszystkim na potrzeby prowadzonych w Katedrze Chorób Ptaków badań naukowych. Jednakże Katedra świadczy również usługi dla podmiotów zewnętrznych oferując szeroki zakres diagnostyki molekularnej wirusów (w niektórych przypadkach z podziałem na podtypy), bakterii oraz pierwotniaków. Ponadto możliwe jest oznaczanie płci ptaków (wybrane gatunki) metodami molekularnymi oraz wykrywanie markerów genetycznych u ptaków reprodukcyjnych wybranych gatunków. Katedra Świadczy również usługi opracowywania de novo metod diagnostyki molekularnej wybranych patogenów zgodnie z wytycznymi klienta.
Laboratorium Diagnostyki Molekularnej Chorób Zakaźnych ptaków
Kontakt do laboratorium
dr hab. wet. Tomasz Stenzel, prof. UWM
tel. 89 523 38 11, e-mail: tomasz.stenzel@uwm.edu.pl
Charakterystyka urządzenia
Komora dwustanowiskowa do PCR. Urządzenie zapewnia ochronę przed kontaminacją próbek materiału genetycznego. Duża powierzchnia robocza, zamknięty system (szyby) oraz bezozonowa dekontaminacja promieniami UV po zakończonej pracy zapewnia biobezpieczeństwo.
Możliwości badawcze
Urządzenie wykorzystywane jest do przygotowania PCR we wszystkich wariantach. W urządzeniu przeprowadzany jest etap przygotowywania mieszaniny reakcyjnej.
Urządzenie służy do homogenizacji od 1 do 48 próbek biologicznych o pojemności do 2 ml poprzez wytrząsanie ich z dużą prędkością (od 180 do 1800 uderzeń na minutę) w plastikowych probówkach z kulkami wykonanymi ze stali nierdzewnej
System do automatycznej pracy z cieczami służy do mieszania, ogrzewania i chłodzenia próbek i reagentów. W naszym laboratorium urządzenie jest skonfigurowane i wykorzystywane do automatycznego przygotowywania i pipetowania próbek i odczynników do reakcji odwrotnej transkrypcji, PCR czy qPCR.